LPC1765FBD100K
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
LPC1765FBD100K
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 100-LQFP
Number of I/O : 70
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.4V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 64K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : CANbus, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, SSP, UART/USART, USB OTG
Package : Bulk
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 256KB (256K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : LPC17xx
Supplier Device Package : 100-LQFP (14x14)
Data Converters : A/D 8x12b; D/A 1x10b
Mfr : NXP USA Inc.
Core Processor : ARM® Cortex®-M3
Speed : 100MHz
Base Product Number : LPC1765
Description : IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Contact Now
ARM® Cortex®-M3 LPC17xx Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 100MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)