RT9078-33GJ5
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.22V @ 300mA
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case : SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 300mA
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 4 µA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 75dB (1kHz)