IXFH74N20P
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
IXFH74N20P
Transistor Polarity : N-Channel
Technology : Si
Id - Continuous Drain Current : 74 A
Mounting Style : Through Hole
Tradename : PolarHT, HiPerFET
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Package / Case : TO-247-3
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Channel Mode : Enhancement
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Packaging : Tube
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage : 5 V
Product Category : MOSFET
Rds On - Drain-Source Resistance : 34 mOhms
Number of Channels : 1 Channel
Vgs - Gate-Source Voltage : 20 V
Qg - Gate Charge : 107 nC
Manufacturer : IXYS
Description : MOSFET 74 Amps 200V 0.034 Rds